Compliance edukativna radionica
Zakonska pozicija funkcije praćenja usklađenosti poslovanja

06.09.2018.
Hotel Radon Plaza, Džemala Bijedića 185, Sarajevo
 

Brošura radionicePrijavni obrazac radionice

Edukativna radionica: Zašto?

Izvan uobičajene prakse organizacije seminara koji se odvijaju po unaprijed zadatim prezentacijama gdje je moguće da se veliki broj očekivanja učesnika ne ispuni, WEFEC po prvi put organizuje cjelodnevnu Compliance radionicu za banke i druge finansijske institucije na kojoj će učesnici steći nova znanja kroz dubinsku diskusiju o različitim aspektima nove zakonske obaveze uspostavljanja funkcije praćenja usklađenosti u finansijskom sektoru u BiH.

Uvodničar: Sanja Tomić

Nakon više od 25 godina iskustva u bankarskom sektoru od platnog prometa sa inostranstvom, dokumentarnih poslova, kao i više od 10 godina iskustva u Compliance funkciji, okreće se novim izazovima i postaje Specijalni savjetnik u Udruženju banaka Srbije za Compliance i poslove sa inostranstvom. Sanja je jedan od osnivača Radne grupe za AML 2006. godine, a potom i Compliance odbora pri Udruženju banaka Srbije i prvi predsjednik pomenutog odbora. U svojoj dugogodišnjoj karijeri imala je prilike da drži predavanja na temu AML-a i Compliance u zemlji i regionu, za domaće i međunarodne institucije (EBRD, OEBS, US Treasury, Evropska komisija i UBS). Član je međunarodnog odbora pri Evropskom institutu za Compliance, član ICC-a.

Moderator: Bojan Bajić

Predsjednik Compliance asocijacije WEFEC – West East Forum for Ethics and Compliance sa dugogodišnjim iskustvom razvoja i implementacije Compliance funkcije i programa u organizacijama privatnog i javnog sektora. Uspješno radio na implementaciji Compliance programa po standardu Svjetske banke, koje je rezultiralo oslobađanjem klijenta od korporativnih sankcija međunarodnih finansijskih institucija. Dobitnik je prestižne SCCE International Compliance and Ethics Award za 2017.godinu, koja se tradicionalno dodjeljuje na najvećem Compliance institutu u Las Vegasu (USA).

Učesnici:

Osobe u organizaciji zadužene za funkciju praćenja usklađenosti

Postavite pitanje!

Pozivamo sve učesnike da prije početka radionice pošalju pitanja i nedoumice koje imaju u vezi nove zakonske odredbe o Funkciji praćenja usklađenosti, kako bi u pripremi radionice što bolje struktuirali plan rada i odgovorili na vaša pitanja na samoj radionici.  Pitanja pošaljite na info@wefec.org

Nedoumice u praksi o kojima će se voditi diskusija

  1. Da li postoje tzv. Compliance relevantni rizici i da li je taj koncept uopšte moguć za primjenu novog zakona o bankama? Da li se nadležnost Funkcije praćenja usklađenosti poslovanja neminovno širi na praćenje usklađenosti sa svim propisima i aktima kojima se reguliše poslovanje banke, ili imamo prostora za drugačije gledanje i organizaciju?
  2. Ukoliko je obaveza Funkcije praćenja usklađenosti poslovanja da upravu i druga odgovorna lica savjetuje o načinu primjene relevantnih zakona, standarda i pravila i dostavlja informacije o regulatornim aktuelnostima, da li to znači da Compliance profesionalac mora biti upoznat sa meritumom svih tih oblasti ili ima prostora za drugačije djelovanje? Da li jedna do dvije osobe mogu teorijski ili praktično, pa makar to bio Compliance officer, biti ekspert za sve, i da li postoji način da se kroz metodologiju rada/ strategije/ politike sprovede i nađe prava mjera za to?
  3. Da li ćemo zarad dobre intencije zakona i regulatornog tijela da se centralizira mjesto sa kog se koordinira svim rizicima u pravcu usklađenosti sa zakonom zapravo izgubiti dubinsku ekspertizu Compliance officera za oblasti koje mu prirodno pripadaju ili ćemo graditi koncept koji će obezbjediti usklađenost na primjeren način? Da li je neophodno da Funkcija praćenja usklađenosti identifikuje sve propuste tako što će periodično vršiti uvid u provedene poslovne procese po svim zakonima i propisima, te da li u tom slučaju govorimo o još jednom vidu funkcije interne revizije?
  4. Da li zakonsko naglašavanje riječi: ‘POSEBNO’ u kontekstu rizika od provođenja nadzornih mjera i sankcija Agencije i drugih nadležnih organa, finansijskih gubitaka, kao i reputacioni rizik, relativizuje prethodnu tačku da Funkcija vrši linearno praćenje svih zakona i propisa, već je zakonodavac na ovaj način oivičio djelokrug Compliance funkcije kroz filtere sankcija, finansijskih gubitaka i reputacije? Da li možemo ovu funkcionalnost (zlo)upotrebiti za bolju poziciju Funkcije unutar banke?
  5. Da li se može očekivati da će Agencija prihvatiti matricu prioritiziranja ili podjele nadležnosti upravljanja rizikom koju svaka banka individualno prilagođava svom poslovanju (čime u praksi oivičava djelokrug Compliance funkcije), kao dovoljan uslov za ispunjavanje zakonske obaveze?
  6. Kako se vrši prioritiziranje rizika?
  7. Da li Funkcija praćenja usklađenosti treba da na neki način garantuje Agenciji da su svi poslovni procesi provedeni u skladu sa zakonom ili da su mehanizmi prevencije, otkrivanja i otklanjanja nepravilnosti postavljeni na način da stvaraju visok nivo uvjerenja da je poslovanje banke usklađeno sa zakonima i propisima?
  8. U skladu sa prethodnim, da li novo zakonsko rješenje uopšte tretira tzv ‘etički’ compliance koji dolazi iz bankarskih grupa sa zapada, a koji uspostavlja mehanizme prevencije prevara, konflikta interesa, etičkog kodeksa, itd. Da li su elementi ‘etičkog’ compliance-a dodatak na zakonsku obavezu ili oni ustvari predstavljaju metodologiju, tj. način provjere usklađenosti kako Funkcija praćenja usklađenosti ispunjava zakonsku obavezu?
  9. Da li se kroz obavezu izrade plana obuke za zaposlene smatra da Funkcija praćenja usklađenosti treba organizovati obuke za zaposlene o sadržaju svih zakona i propisa koji regulišu rad banaka ili se to odnosi na edukacije o sukobu interesa, profesionalizmu, prevarama, politici poklona, donacijama i sponzorstvima i dr., koja predstavljaju glavne uzročnike za nastanak neusklađenog poslovanja? Ili se odnosi i na jedno i na drugo?

Metodologija rada

Metodologija rada na Compliance radionici uključuje cjelodnevnu diskusiju učesnika radionice, uz aktivno učešće uvodničara sa dugogodišnjim iskustvom na funkciji praćenja usklađenosti koji će pomoći da se riješe nedoumice učesnika vezanih za ovaj zakon. Radionica će ishoditi listom zakonskih aspekata koji su razumljivi svim prisutnim, kao i onim koji su nedovoljno jasni ili teško provodivi ili negativno utiču na druge procese. Radionica će napredovati i razvijati se u pravcu kako se budu otvarala pitanja tokom diskusije.

WEFEC će zaključke Compliance radionice uputiti nadležnim Agencijama.

Kotizacija

Prvi učesnik:

195 KM

Pravo na učešće na Seminaru ostvarujete ispunjavanjem prijavnog obrasca i uplatom odgovarajuće kotizacije. Kotizacija uključuje ručak i osvježenje na pauzama. Rok za prijave i uplate je 5. septembar 2018. godine. Kotizacija ne uključuje putne troškove niti troškove smještaja.

Molimo Vas da popunjeni prijavni obrazac i skeniranu potvrdu uplate ili PDF format potvrde pošaljete na e-mail adresu info@wefec.org uz naslov (subject) e-maila: Uplata za edukativnu radionicu Funkcija praćenja usklađenosti poslovanja. Faktura se izdaje i dostavlja po uplati kotizacije. Za kompanije sa kojima poslujemo prvi put, potrebno je da dostave ID i PDV broj. Poslovna Asocijacija WEFEC nije u sistemu PDV-a.

Drugi i treći učesnik iz iste organizacije:

185 KM

Četvrti i peti učesnik iz iste organizacije:

175 KM

Za uplate iz BiH:

Poslovna asocijacija ”WEFEC“
Hilandarska 36, Istočno Sarajevo 71123, BiH
NLB Bank AD Milana Tepića 4,
Banja Luka 78000, BiH
Transakcijski račun: 5620128145322610
S oznakom: Prijava na radionicu Zakonska pozicija
funkcije praćenja usklađenosti poslovanja

Za uplate izvan BiH:

Poslovna asocijacija ”WEFEC“
Hilandarska 36, Istočno Sarajevo 71123, BiH
NLB Bank AD Milana Tepića 4, Banja Luka 78000, BiH,
IBAN: 395620128145322998 SWIFT CODE: RAZBBA22
S oznakom: Prijava na radionicu Zakonska pozicija funkcije praćenja usklađenosti poslovanja
*Troškovi transfera idu na teret učesnika.

 

Poslovna asocijacija West East Forum for Ethics and Compliance – WEFEC ima za cilj da pomogne domaćim kompanijama da se usklade sa međunarodnim praksama iz oblasti integriteta, doprinoseći time većoj konkurentnosti domaćih kompanija na stranim tržištima kao i ukupnoj poslovnoj klimi u Bosni i Hercegovini. Članovi WEFEC tima su dobitnici najvećeg priznanja u ovoj oblasti – International Compliance and Ethics Award, koju su primili od najznačajnije asocijacije profesionalaca iz ove oblasti (SCCE – Society of Corporate Compliance and Ethics) u oktobru 2017. godine u Las Vegasu. Takođe posjeduju visoke kvalifikacije iz oblasti upravljanja usklađenošću (posjeduju međunarodne certifikate iz ove oblasti) kao i iskustvo u uspješnom upravljanju procesa skidanja sankcija nametnutih od strane međunarodnih finansijskih institucija.

info@wefec.org
www.wefec.org
Tel: + 387 65 545 243
Fax: + 387 33 975 577