Na poziv Ombudsmana za mala i srednja preduzeća Poljske, predstavnici Asocijacije West East Forum for Ethics and Cpmpliance učestvovali su na trećem Međunarodnom forumu ombudsmana za zaštitu prava preduzetnika (biznis ombudsmena) i Evropskom kongresu malih i srednjih preduzeća, koji su održani od 20. do 22. novembra ove godine. Sastanak je održan u Međunarodnom kongresnom centru u Katovicama, u Poljskoj.

Predstavnici institucija ombudsmana za zaštitu prava privrednika iz Poljske, Ukrajine, Gruzije, Južne Koreje i Uzbekistana predstavili su svoja iskustva u zaštiti prava i sloboda preduzetnika. Učesnici su mogli čuti o različitim pristupima u osnivanju ovakvih institucija u svijetu i razlikama u nadležnostima i aktivnostima ovih institucija. Svi učesnici su zajedničke sastanke i prednost ikoje donosi razmjene iskustava ocijenili veoma korisnim.

Predstavnik WEFEC-a je predstavio inicijativu za uspostavljanje Poslovnog ombudsmena u Bosni i Hercegovini, razloge za takvu inicijativu, kao i aktivnosti, kako implementirane tako i planirane, u okviru ove inicijative. Predstavljene su i specifičnosti Bosne i Hercegovine kao zemlje i stanje njenog poslovnog sektora, kao i izazovi na koje ova inicijativa može naići. Izražena je i zahvalnost na pozivu na događaj i prilici da se upoznaju predstavnici institucija za zaštitu prava privrednika iz različitih zemalja i sazna više o svakom od tih modelu.

     

Tokom kongresa, Mila Crnogorac Bajić imala je priliku da učestvuje na panelu „Alati za izgradnju međunarodnih poslovnih odnosa” zajedno sa dr Annom Wisniewska – generalnom direktorkom Poljsko-mađarske privredne komore, Annom Hojn – Odeljenjem za konsalting i informacije, Enterprise Europe Network Centar, Fundusz Górnośląski S.A., Bartosz Kozinski – Britanska ambasada u Varšavi, direktor za direktna strana ulaganja, Stefan Moritz – generalni sekretar evropskih preduzetnika CEA-PME, šef EU-Liaison Kancelarija BVMW-a u Briselu. Moderator panela bio je Petros Tovmasyan iz Fondacije Future Industry Platform. Ovo je bila još jedna prilikada se  međunarodnim organizacijama i kompanijama učesnicima u kongresu predstavi poslovno okruženje i prilike u Bosni i Hercegovini.

   

Projekat „Inicijativa za uspostavljanje institucije biznis ombudsm ena u BiH“ započeo je u avgustu 2022. godine sa ciljem prikupljanja informacija o različitim načinima osnivanja i rada ovih institucija u svijetu i analiziranja mogućnosti za osnivanje sličnih institucija u BiH. Zajedno sa zainteresovanim stranama iz poslovne zajednice, državnog sektora i međunarodne zajednice, WEFEC će razgovarati o potencijalnim rješenjima i definisati osnovne principe za uspostavljanje kancelarije Biznis ombudsmena u BiH. Na osnovu zajedničkih zaključaka, WEFEC i zainteresovane strane će izraditi mapu puta za buduće aktivnosti na zagovaranju zaštite legitimnih prava poslovne zajednice u BiH

Ovaj projekat je finansiran grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.